Има ли почва "Южен поток" в България |
|
|
|
Написано от в-к "Капитал"
|
Вторник, 20 Юли 2010 09:40 |
Какви са предимствата и рисковете от изграждането на "Южен поток"
За какво му е на "Газпром" "Южен поток"?
Проектът е част от увеличението на капацитета за износ на руски газ за Западна Европа с близо 70% (Северен и Южен поток, съответно през Балтийско и Черно море). За целта са съставени смесени предприятия между "Газпром", германските E.ON и BASF и италианската ENI. Докато за проекта през Балтийско море винаги се е смятало, че има пазар (плановете за него датират още от 1997 г., по същото време когато Русия и Турция сключват споразумението за "Син поток"), то за "Южен поток" все още няма осигурени потребители. Не напразно "Газпром" се опитва да привлече освен френската "Електрисите дьо Франс" и германската RWE за съакционери. Междувременно добивите от нетрадиционни източници на природен газ в САЩ свалиха цените на втечнения газ и още повече свиха броя на евентуалните потребители на руско гориво в Европа.
20 млрд., за да заобиколим Украйна?
Проектът за "Южен поток" се ускорява през 2006 г., а плановете са обявени официално през 2007 г., когато започват споровете между "Газпром" и Украйна за цената на газ и транзитната такса, която руската компания плаща за преноса на суровината си през украинска територия. Сега обсъжданият обем от 63 млрд. куб.м газ е почти половината от настоящия руски транзит през Украйна за Западна Европа. Привържениците на "Южен поток" обаче твърдят, че проектът е икономически издържан, най-малкото защото Русия едва ли би хвърлила над 15 млрд. евро за проект, чиято единствена цел е да заобиколи Украйна. Така или иначе, последните разговори между Газпром и украинската "Нафтогас" за дългосрочни доставки и транзит (срещу което Украйна се съгласи да продължи да отдава под наем на Русия военноморската база Севастопол) правят подобна инвестиция все по-малко вероятна.
Какъв би бил българският интерес?
- Повече приходи от транзитни такси
Въпреки грандиозните планове, приходите за България не се очаква да бъдат много големи. Сега България получава около 105 млн. долара годишно от транзита на малко повече от 17 млрд. куб.м газ за съседните страни. Ако се осъществят заявените планове за нов транзит от 46 млрд. куб.м, то допълнителните приходи биха били не повече от 100-150 млн. долара годишно. Причините са две - транзитната такса за "Южен поток" се очаква да бъде по-ниска и новоизградените тръби ще бъдат само 50% българска собственост. След като се приспадне цената на капитала (лихвата по заемите), печалбата ще бъде още по-ниска. Миналата седмица премиерът Бойко Борисов каза, че последните преговори са направили двойно, дори тройно по-изгоден проектът, но не стана ясна на каква база са направени изчисленията.
- Възможност за разнообразяване на доставките
България на няколко пъти е овдигла въпроса да ползва "Южен поток" за доставка на газ, който страната е договорила с трети страни (например с Азербайджан). "Газпром" обаче категорически откзва. Така новият проект с нищо не повишава енергийната сигурност на страната.
Какви биха били проблемите за България?
- Ниска възвращаемост на инвестициите
Точните параметри на проекта все още не са ясни, но инвестицията, която България трябва да направи в газопровода, първоначално се оценяваше на 700-750 млн. евро. След като Русия и италианската ENI се договориха за двойно увеличение на капацитета на тръбата, необходимите пари нарастват на над 1 млрд. евро. По информация на източници, близки до преговорите, в споразумението е залегнал 15-годишен срок за възвръщане на инвестициите. Засега не става ясно как е гарантиран този срок – например дали "Газпром" ще плаща за използването на пълния капацитет на мрежата, дори да не успее да осигури пазар за заявените количества.
След като "Южен поток" не увеличава енергийната независимост на България, остава да се прецени дали печалбата от транзитни такси е по-голяма от приходите, които биха били получени, ако очакваните български инвестиции в "Южен поток" бъдат вложени за други, по-ефективни проекти. Една магистрала например не само ще се ползва от повече хора, но води и до допълнителен бизнес и подобрява цялостната икономическа среда.
- Загуба на контрола върху газопреносната мрежа
България няма свободни 1 млрд. евро. За да получи такъв заем, страната на практика трябва да заложи цялата си газопреносна система. Ако се следва логиката на проекта "Белене", то той най-вероятно ще бъде предложен от Русия, което е първа крачка към овладяване на сега съществуващата газовата инфраструктура.
Русия периодически настоява българската газопроводи да станат част от "Южен поток". Това е политика на "Газпром" още от 1995 г., когато започна разширяването на транзита през България и се очакваше удвояване на капацитета на газопроводите за Турция. Според бившия министър на външните работи Ивайло Калфин Русия се интересува повече от контрола върху инфраструктурата, отколкото от цената на транзита или доставяните обеми. Миналата седмица, по време на посещението на руския вицепремиер Владимир Зубков, София и Москва за пореден път са се договорили, че българската мрежа няма да влиза в капитала на "Южен поток".
- Скъпата инвестиция на "Газпром" трябва да се изплаща
При годишното нарастване на търсенето в Европа с 0.8% (Енергийни перспективи, МАЕ от 2009 г.), съмнително е, че Русия ще намери пазар за очакваното нарастване на транзита със 70%. Ако този капацитет не може да бъде запълнен, то изплащането на направените инвестиции (повече от 15 млрд. евро само за "Южен поток") ще се прехвърли на досегашните доставки. Т.е. ще има натиск за повишаване на цените на газа.
- Край на алтернативните проекти
Огромният капацитет, който е заявен за "Южен поток" и за който няма пазар в Европа, едва ли ще бъде изцяло използван. Вероятно целта му е да даде възможност на Русия да сменя енергийните потоци всеки път, когато има проблем с отделните страни по транзитното трасе. Така нарастването на транзита ще е далеч по-малко от заявените 63 млрд. куб.м (като "Газпром" вече започна да дава такива индикации с опитите да включи сега осъществяваните през България доставки за Гърция и Турция в "Южен поток"). Освен това свободните обеми в газопроводите ще дадат възможност на "Газпром" да сваля цените под предложените от алтернативните доставчици, така че да обезсмисли техните инвестиции. |
Руският посланик в ЕС: България да реши бързо какво ще прави с АЕЦ "Белене" и "Южен поток" |
|
|
|
Написано от Ирина Новакова, в-к Дневник
|
Вторник, 29 Юни 2010 16:50 |
България да реши бързо какво да прави с АЕЦ "Белене" и дали да участва в руския газопровод "Южен поток", посъветва Владимир Чижов, посланик на Русия в Европейския съюз. Отношението на правителството по тези проекти "понякога изглежда объркващо," посочи Чижов пред български журналисти в Брюксел.
"Южен поток" включва и други страни и компании. Това не е просто междуправителствен проект, там участва и частният бизнес, затова колкото по-скоро всички решат какво искат, толкова по-добре", посочи посланикът.
Чижов обясни, че не знае Русия да планира да изключи България от "Южен поток", но уточни, че планирането не зависи от него. Наскоро руският енергиен гигант "Газпром" обяви, че започва преговори с Румъния за участие в тръбопровода, което доведе до спекулации, че преминаването му през България е поставено под въпрос.
Чижов участва в конференция, посветена на борбата с тероризма и трафика на наркотици в Черноморския регион и в глобален мащаб. Събитието беше организирано в Европейския парламент от български евродепутати социалисти. В него се включи бившият министър на вътрешните работи Румен Петков, експерти и дипломати от САЩ, Сърбия, Албания и Съвета на ЕС. |
Премиерът към Сините: Не ми се бъркайте в работата |
|
|
|
Написано от Vesti.bg
|
Вторник, 13 Април 2010 13:56 |
Аз не се бъркам в работите на чуждите партии и не давам да ми се бъркат в моята.
Така премиерът Бойко Борисов отговори на въпроса дали е запознат с обвинението към него в ляв популизъм от страната на лидера на ДСБ Иван Костов.
Според премиера всяка партия има право да прави това, което иска.
"Не знам какви мерки са предложили, не съм ги слушал какво са казали.
Такива реформи каквито се правят в момента, аз не знам някой да е правил", каза премиерът.
Борисов каза, че това, което Сините са направили по време на своето управление, търпи много критики и особено в сферата на енергетиката.
Премиерът повтори, че от Синята коалиция не са разговаряли с него. Знаят ми телефона, да ми се обадят, призова той.
Запитан каква ще бъде реакцията му, ако Синята коалиция оттегли подкрепата си за сегашното управление, Борисов отговори: "Аз завися само от народа. Ако искат да оттеглят подкрепата си – отиваме на избори и народът пак ще каже кой иска да го управлява." Борисов и министърът на културата Вежди Рашидов символично дадоха старт на реконструкцията на сградата, която ще се превърне в музей на българското изобразително изкуство.
Днес в предаването "Тази сутрин" по Би Ти Ви лидерът на ДСБ Иван Костов предвиди неизпълнение на бюджета от порядъка на 20 % в приходите.
Това означава, че ще има и много сериозна фискална криза, предупреди Костов.
"Това са мерките – страх от реформи, опит да се съберат пари, за да оцелее тази система с нереформираните й части. Синята коалиция не оттегля подкрепата си за правителството, но ако не се проведат реформи, тя не може да бъде гарант на управлението", заяви лидерът на ДСБ. |
„Ню Юръп”: Българските досиета на ОЛАФ |
|
|
|
Написано от Агенция "Фокус"
|
Понеделник, 12 Април 2010 09:25 |
Правителството на българския премиер Бойко Борисов се изправя пред все повече трудности, докато надеждите на българския народ се стопяват пред задълбочаващата се рецесия, предизвикана от икономическата криза, съобщава изданието "Ню Юръп".
Борисов се радва на пълната подкрепа на германския канцлер Ангела Меркел, но тъй като тази подкрепа не е придружена от финансова помощ, България затъва все по-дълбоко. В опит да овладее положението българският премиер обвинява опонентите си, което беше придружено от арестите на множество хора в София при операции, окачествявани от засегнатите като натиск. В действителност, в много случаи обвиненията не бяха особено солидни, а дори при едно от тях съдът отказа да повдигне обвинения заради липсата на доказателства за извършването на престъпление.
Друг проблем е и създаването на кабинета на българския комисар в ЕК, Кристалина Георгиева. Тя беше „любезно помолена” от ЕК да назначи за директор на кабинета си Сабин Уей. Тя от своя страна назначи всички членове от кабинета на Герогиева, съобразявайки се единствено със службите на ЕК, което обяснява защо предложените от София лица не бяха назначени.
Държана настрана от ЕК, България сега може да разчита само на политически намеси от високо ниво. А в този контекст не е никаква изненада, че затворените български досиета на ОЛАФ отново биват отваряни. Особено след като Руджеро Перуджини, чиято безупречна работа доведе до замразяване на европейски фондове за България, беше любезно помолен да се оттегли едновременно с размразяването на някои от средствата за София, коментира изданието. |
Бойко Борисов: Отказваме се от кандидатстване в Еврозоната за момента, защото не изпълняваме критериите |
|
|
|
Написано от Валентина ЙОРДАНОВА, Агенция "Фокус"
|
Петък, 09 Април 2010 13:15 |
Отказваме се от кандидатстване в Еврозоната за момента, защото не изпълняваме критериите и би било нахално да кандидатстваме. Това заяви на пресконференция премиерът Бойко Борисов, предаде репортер на Агенция "Фокус". Българският енергиен холдинг не изпълнява основните си функции и затова се налагат промени – персонални и организационни.
Премиерът каза, че има смущаващи неща като например 300 лева на час за юридически консултации, в БЕХ се генерира печалба вследствие служители те си раздават материални стимули и заплатите им стигат 5 000 лева.
Борисов бе категоричен, че не става дума за национализация на ЕРП-ата, а те трябва да направят така, че българският потребител да се чувства европеец.
Кучето е заровено в тези тридесет и три процента, ако бяха тридесет и четири държавата щеше да има контрол, каза Борисов.
Той каза, че в две от трите дружества чрез аутсортстваните дейности се извършват 40 % от разходите, които ДКЕВР не контролира. Тези разходи пък се посочват за инвестиции. Следобед ще има още едно съвещание с участието на ДКЕВР и ДАНС. Да видим каква е тази дейност, дали са платили данъци.
Добре дошли са инвеститорите в България, но не виждам радост в българина от това, че идва инвеститор, каза Борисов.
В ДКЕВР има 13 човека, назначени по партиен, квотен принцип. За дейността си, която не са вършили както трябва през изтеклия период общо получават 80 000 лева месечно, каза премиерът.
Плюсовете от дивидентите, които ще разпределят електроразпределителните дружества са, че в бюджета ще влязат свежи пари, а минусите – че такива пари ще отидат при чуждестранните инвеститори в ЕРП-ата, каза икономическият министър Трайчо Трайков. |
Борисов: Трябва да сме активни за ПРО |
|
|
|
Написано от Vesti.bg
|
Петък, 09 Април 2010 13:31 |
Ние би трябвало да искаме противоракетната отбрана, заяви българският премиер Бойко Борисов след срещата на 11 лидери от Централна и Източна Европа с президента на САЩ Барак Обама в Прага.
Обама, по думите на Борисов, е поискал да имат директна комуникация по въпросите за нашия регион.
Премиерът посочи, че американският държавен глава е бил добре запознат с проблемите на България, на страните от Централна и Източна Европа, търсил е и е обещавал подкрепа за решаването на проблемите.
САЩ са проявили интерес и към ядрената енергия, газовата диверсификация и други въпроси , свързани с България.
При срещата на Борисов и Обама беше представен и новият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова.
"В момента нито България, нито други страни имат каквато и да било защита и възможност за оперативно реагиране. Ако системата за противоракетна отбрана бъде въведена, тя ще защитава цяла Европа.
Иран вече произвежда и притежава обогатен уран в достатъчно количество за създаване на ядрено оръжие и отказва да допусне проверки на своя територия.
В света се налага все по-единното мнение, че всичко това в стратегически план води до създаването на ядрено оръжие. Ракетите, с които те вече разполагат могат да достигнат България.
Както отбеляза президентът Обама, надпреварата във въоръжаването сега е реалност. За разлика от българските популисти, които твърдят, че системата за противоракетна отбрана е нападателна система, на практика съществува точно обратната ситуация - НАТО е длъжна да защити територията на всички членки на алианса", заяви българският премиер, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той същевременно подчерта, че никой не е поставял официално пред България въпроса за разполагане на елементи от противоракетната система.
"Когато се обърнат официално към нас, ще внесем този въпрос в парламента. Ще проведем дебати, за да се направи аргументиран анализ защо и как ще се организира тази отбрана", заяви Борисов.
Един от основните въпроси на срещата на лидерите на 11 държави от Централна и Източна Европа с президента на САЩ бе бъдещето на Афганистан.
Афганистан е всеобща тревога, отбеляза българският премиер.
След като Съветският съюз се изтегли от Афганистан, "там вече от много години загиват военни от страните на НАТО, а резултат все така няма.
Общата позиция е, че в страната трябва да се възстанови инфраструктурата, да се построят болници и училища, за да може в случай на изтегляне на войските от НАТО местното самоуправление там да стане реалност.
На въпрос на БНР дали означава това увеличаване на българския контингент, на инженерна част и отделяне на повече средства за развитието на страната Бойко Борисов е отговорил:
"Много са проблемите, наши са проблемите. Това означава, че там войната ще продължи, че ще трябва да се изпратят повече хора, инструктори, за да може да се повдигне статуса на държавата. Те сега в тези условия произвеждат тонове наркотици, а ако няма войските на НАТО?"
Президентът на САЩ Барак Обама увери лидерите на 11 държави от Централна и Източна Европа, че страните им не са оставени на заден план в контекста на подобрените отношения между Вашингтон и Москва.
По време на дискусията Обама увери, че продължаваме да сме част от евроатлантическото пространство, заяви чешкият премиер Ян Фишер на пресконференция след неофициалната вечеря в резиденцията на посланика на САЩ в Прага.
Според местната преса Обама е използвал вечерята, за да увери страните от региона в подкрепата на Вашингтон след като през септември се отказа от проект на предишната администрация на Джордж Буш за разполагане на елементи на противоракетен щит в Полша и Чехия, който предизвика остри протести от Москва.
По този повод няколко участници в срещата са призовали за прозрачност и ефикасност в отношенията с Русия, което Обама "естествено потвърди", каза Фишер.
Трябва да умеем да се информираме взаимно и да имаме механизми за такава комуникация, добави той.
Фишер заяви, че подписаният вчера от САЩ и Русия нов договор за съкращаване на ядрените им арсенали е "сигнал, че двете свръхсили могат да комуникират в тази много деликатна област, да търсят компромиси и да намерят консенсус".
Белият дом съобщи, че по време на вечерята участниците "са изразили мнението, че подобряването на отношенията между Вашингтон и Москва е намалило напрежението и е създало нови възможности за тях да подобрят своите отношения с Русия".
Обама е благодарил на лидерите за участието и жертвите им в операциите на НАТО в Афганистан и всички "са споделили позицията, че трябва да се реагира конкретно на факта, че Иран не е изпълнил международните си ангажименти" по ядрения въпрос, се казва в изявлението на Белия дом.
По въпроса за НАТО Обама е наблегнал на валидността на член 5 от хартата на алианса пред предизвикателствата на XXI в., посочва Белият дом. Този член гарантира помощ от всички страни от НАТО за страна членка, ако тя бъде нападната, отбелязва АФП.
Сред първите лидери, които пристигнаха и позираха пред фотографите заедно с Обама бяха премиерите на България Бойко Борисов, Хърватия Ядранка Косор, Унгария Гордон Байнаи и Литва Андрюс Кубилюс, отбелязва АФП.
Те са били последвани от премиерите на Словения Борут Пахор, Полша Доналд Туск и Словакия Роберт Фицо и президентите на Латвия Роберт Фицо и Естония Тоомас Хендрик Илвес.
Сред последните посрещнати от американския президент е бил румънският президент Траян Бъсеску, следван от чешките лидери - премиерът Ян Фишер и домакинът на церемонията по подписването на новия договор СТАРТ президентът Вацлав Клаус.
Атмосферата на срещата беше много открита, много конструктивна, изрази задоволство Фишер. Той заяви, че Обама е "не само добър оратор, но и особено внимателен слушател".
|
Бившият министър, съдията и приятелят им остават в ареста |
|
|
|
Написано от Степан Хиндлиян, Mediapool.bg
|
Четвъртък, 08 Април 2010 16:14 |
Арестуваните преди седмица бивш военен министър Николай Цонев, съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров и бившият главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов остават постоянно в ареста, нареди в четвъртък Софийският апелативен съд (САС). След тричасово закрито заседание магистратите обосноваха решението си с опасността тримата да повлияят на свидетелите, ако са на свобода.
Тримата са обвинени заради опит да подкупят следователя Петьо Петров. Последният трябвало да манипулира доказателствата по разследване на неизгодна сделка, подписана от Министерството на отбраната по времето на министър Цонев, за изграждането на оптична комуникационна система на стойност 120 милиона лева, една трета от които били платени веднага. Според новото ръководство на МО договорът е неизгоден.
Разследването е било водено срещу неизвестен извършител, но Цонев знаел, че рано или късно ще бъде обвинен за подписването на контракта и предприел изпреварващи действия, твърдят от МВР и прокуратурата. За услугата Цонев бил готов да плати 60 000 евро. В последствие обаче тази цифра била намалена.
При даването на подкупа Цонев използвал посредничеството на Сантиров и Попов. Последните двама са в роднинско отношения, а съдията бил приятел със следователя Петьо Петков. Цонев и Попов пък се познавали по партийна (НДСВ) линия, заявиха от прокуратурата след арестите миналия четвъртък, които предизвикаха скандал заради зрелищния и унизителен начин, по който бяха извършени и показани от пресцентъра на МВР.
Според адвоката на Цонев – Васил Василев апелативният съд е оставил клиентът му и другите двама обвинени с мотив за високия обществен интерес по делото, който надделял над презумпцията за невинност.
Василев каза още, че в приложените специални разузнавателни средства по делото има засечени разговори между Тенчо Попов и Петър Сантиров, в които се споменава името на Николай Цонев, но в нито един от тези записи няма засечен разговор между тях и бившия министър на отбраната.
По думите на защитника от 16 март до 1 април (дните на разработката) Цонев, Сантиров и Попов са следени и подслушвани, но никъде от материалите по делото не става ясно дали има предадени пари от някого за следователя. Според адвокат Василев до сега прокуратурата не е обяснила нищо за произхода на парите, открити при ареста на Тенчо Попов.
В краткия път от съдебната зала до конвойната на Съдебната палата Тенчо Попов отново заяви, че не познава Николай Цонев, а следователят Петров сам предложил да реши делото в полза на бившия военен министър.
Докато съдът разглеждаше мярката за неотклонение, Висшият съдебен съвет отстрани временно от длъжност съдия Петър Сантиров. Предложението за отстраняването на Сантиров бе на главния прокурор Борис Велчев и бе прието почти единодушно само с един въздържал се.
Заради шумния арест кадровиците на съдебната власт се захванаха не само със Сантиров, но и със зам.-градския прокурор Роман Василев, който обяви Цонев за "абсолютен престъпник" още преди да му е повдигнато обвинение. Срещу Василев започна дисциплинарно производство, а в медиите и обществото се разгоря дискусия относно начина на тройното задържане и репликите на прокурор Роман Василев.
Адвокат Васил Василев заяви, че ВСС трябва да излезе с указания как прокурорите да действат в подобни случаи и дали тяхната роля е да следят за спазването на правата на задържаните или да дава указания на полицаите за извършване на съответните действия. Според него трябва да се изясни дали подобни видеоматериали като този от ареста на Цонев са предварително режисирани и кой дава указанията как да се заснемат и монтират. "Очевидно е че има монтаж, като за песен на полицейски ансамбъл", заключи адвокатът.
|
Калфин: Иде тежка криза след 2 месеца |
|
|
|
Написано от Actualno.com
|
Четвъртък, 08 Април 2010 15:56 |
Бившият вицепремиер и външен министър в правителството на тройната коалиция Ивайло Калфин прогнозира тежка икономическа и финансова криза за България след два месеца, предаде АСН.
Основният проблем на правителството е това, че са спрели приходите в бюджета и че една трета от резерва вече е похарчен за два месеца. След два месеца ще бъдем изправени пред много тежка финансова ситуация, обяви Калфин пред БНТ.
Той обясни, че не може още дълго да се търси оправдание за немощта на сегашното управление в предишното. Бойко Борисов стана кмет на столицата с обещанието да ревизира договора за "Софийска вода", но нищо не направи след това по този проблем, каза бившият вицепремиер. "От това правя извода, че се приказват приказки без покритие и се търсят непрекъснато оправдания някъде другаде заради некомпетентността на правителството“, заяви той.
Министерският съвет е приемал много решения и носи отговорност за решенията, които е приел, но да се говори за извънредни мерки, включително колективна отговорност, включително национализация на предприятия са неща, които се правят във Венецуела и Боливия, известни със своите режими, заяви Калфин. Оценката му за колективната отговорност е предизвикана от вчерашното изказване на министъра на земеделието Мирослав Найденов, който каза, че за заменките на гори е отговорно правителството на Сергей Станишев. Днес министър Найденов обяви пред бТВ, че е пратил документите за заменките в прокуратурата.
|
Здравни министри за бърза употреба |
|
|
|
Написано от Янина Здравкова, в-к "Сега"
|
Четвъртък, 08 Април 2010 15:53 |
Изглежда премиерът не е имал кой знае какъв избор, щом хареса за наследник на Нанев лекар без визия за здравеопазването, но с опит в рекламата на лекарства
Дългата резервна скамейка с кадри на премиера май окъся рязко. При това по желание и с изключителното съдействие на самия треньор Бойко Борисов. Защо ли? Ами просто вижте как се отстранява и назначава здравен министър.
Преди седмица като гръм от ясно небе прокуратурата обяви, че разследва Божидар Нанев, защото е сключил 2 неизгодни договора и е ощетил хазната, купувайки "Тамифлу" на "Рош" за общо 6.5 млн. лв., при положение че здравното министерство е имало оферта за 2.5 млн. лв. по-малко от Националната здравна служба на Великобритания. Нанев моментално подаде оставка и не посмя да каже нищо в своя защита. Публиката остана със смътното впечатление, че някой му е скроил шапка.
Какво всъщност се случи и защо?
Разследването е проведено от ДАНС и премиерът е бил информиран за развитието през цялото време. Нещо повече - то е започнало още в момента, в който е обявен търгът и е пратено запитване до страни от ЕС за помощ с антивирусния препарат. Това става в началото на ноември, когато в страната имаше епидемия от свински грип и върлуваше медийна истерия. Което значи, че търгът е бил следен през цялото време, сякаш някой е знаел, че точно там ще има нарушение.
В резултат от акцията преди седмица прокуратурата повдигна обвинения на Нанев и шефката на бюджетната дирекция на МЗ Димитринка Николова. Борисов започна да обяснява, че Нанев е бил подведен и не се е облагодетелствал лично. Той си отива, защото това правителство действа така - отстранява и при най-малко съмнение за корупция. Публиката аплодира - другите политици, които окрадоха народа, не правеха така.
Редица въпроси обаче останаха без отговор. От кого е подведен Нанев и защо и този човек, или хора, не са обвинени? Ясно е, че шефът на бюджета на МЗ по закон подписва всички договори, при които министерството купува нещо. Но не бюджетната дирекция прави търгове. Там си има други дирекции и ресорен зам.-министър. Защо след като службите са виждали какво се случва, не са спрели нарушението? Скромното обяснение на вицепремиера Цветан Цветанов, че това е било невъзможно, оставя въпроса напълно отворен. Не е ясно и защо офертата на Англия е била с по-ниска цена, т.е. дали в нея е било включено ДДС, което се плаща в България и оскъпява лекарствата с 20%, а също и надценките на търговците на едро.
Няма отговор и на най-важния въпрос -
къде е нарушението на закона?
Според закона за лекарствата министерството може да купува медикаменти единствено от производители и търговци, но не и от чужди публични фондове, каквато е Националната здравна служба на Острова. Ако България толкова държи да пазарува по този начин, трябва да се подпише специален междуправителствен договор, който да се ратифицира от парламента. Което най-малкото ще забави процедурата. Все пак става дума за възможно най-бързата доставка на препарати по време на епидемия.
Ясни станаха обаче две неща. Първо - Нанев е бушон, който изгърмя, за да светне друг. Бил е следен, за да може да бъде отстранен в удобен момент. Например когато здравната реформа не върви, лекарите не получават заплатите си и протестират, антикризисните мерки на кабинета буксуват, а рейтингът тръгва надолу. Значи е време да се демонстрира честно и прозрачно управление, което не познава политическите чадъри. Да му мислят и останалите министри, вероятно в ДАНС има папка за всекиго.
Естествено, никой не поставя под съмнение нуждата управлението да е точно такова, но все пак е добре да се обвиняват и отстраняват хора, които са извършили доказани нарушения. Като например пазената в анонимност персона, подвела Нанев.
Второ - никой нормален професионалист няма да иска да наследи поста, след като всички видяха как ексминистърът беше употребен. Кому е нужна тази съдба - да трябва да прави непопулярни реформи, за които в управляващото мнозинство дори няма особен консенсус, да бъде намразен от всички лекари и пациенти, а за капак да му повдигнат и обвинение?
Затова и отстраненият за съмнения за корупция Божидар Нанев ще бъде заместен от професор по ендокринология, известен сред лекари и журналисти най-вече с рекламирането на лекарства за остеопороза и диабет. Доста от професионалните публични изяви на д-р Борисова са тясно обвързани с големите фармацевтични компании и конкретни техни лекарства. Преди време на пресконференция за остеопорозата лекарката е представила директно препарат на "Рош" (да, същата фирма, заради която Нанев изгоря).
Фармацевтичните компании имат любим пиар похват
- когато искат да се лобира държавата или здравната каса да плаща определено лекарство, наемат лекари, които да алармират обществото за значимостта на болестта, за която то е предназначено. Дори и вчера на първата си пресконференция като кандидат-министър проф. Борисова не пропусна да обясни на журналистите в Министерски съвет за тихия убиец - остеопорозата... И само загатна, че има много да им каже за болестите на щитовидната жлеза. Темата за училищното здравеопазване вчера бе изчерпана с "Млечната песничка", финансирана от нея. Правителствените репортери чуха началото й в изпълнение на самия професор: "Който пие всяка сутрин 8 литра прясно мляко - той дете ще стане яко".
Д-р Борисова манифестира вчера "любовта си към костната патология", но плановете й за здравната реформа тънат в мъгла, както и опитът й в управлението на здравеопазването.
Премиерът иска бърза реформа, а новият му министър обяви, че тепърва ще се запознава със ситуацията.
Докато новият министър се обучава, кой ли ще управлява в сянка?
|
Депутати питат Дянков защо млади семейства остават без данъчни облекчения |
|
|
|
Написано от Administrator
|
Четвъртък, 08 Април 2010 15:24 |
Депутати от опозицията ще питат финансовия министър Симеон Дянков защо с указанията си Националната агенция за приходите ограничава кръга от млади семейства, които могат да ползват данъчни облекчения за покупка на жилище с ипотечен кредит. Повод за питането им ще бъде тълкуването на приходната агенция, според което, за да се ползва посоченото облекчение е нужно гражданският брак да е сключен преди покупката на единственото жилище на младото семейство. Пред Дарик радио Мая Манолова от левицата и Хасан Адемов от ДПС бяха категорични, че в закона не е записано такова условие сред другите изброени условия и че с подобно указание данъчните ограничават правата на онези млади семейства, които първо са си купили дом и после са сключили брак. От опозицията обмислят и да внесат законова поправка, ако НАП не коригира своето тълкуване.
Разписаната още в края на миналия парламент възможност в Закона за данъците върху доходите на физическите лица ви дава право ако имате граждански брак и сте си купил единствено жилище с ипотека да ползвате отстъпка от данъците си, при условие, че вие или партньора ви не сте навършили 35 години към датата на теглене на кредита за дома ви. Има и допълнителни условия - като това да не притежавате идеални части от друг жилищен имот, договорът за заем да не е на името на друго лице, било то и ваш роднина, както и да е ипотекирано самото ви жилище, а не друга собственост. Облекчението се изчислява като от данъчната основа на доходите ви се приспадат платените през миналата година лихви. Сметките показват, че отстъпката, която може да получите се равнява на една, а в някои случаи даже на две месечни вноски по ипотеката ви.
В указанието на НАП за това облекчение обаче е разписано като изрично условие, че то може да бъде ползвано само от лицата, които първо са сключили брак и после са си купили дом. Указание, което според Мая Манолова от левицата и Хасан Адемов от ДПС практически дописва закона и то ограничавайки броя на младите семейства, които могат да ползват облекчение.
„Текстът на ЗДДФЛ е ясен и недвусмислен. Той дава възможност на всички млади семейства, които имат ипотечен кредит, да ползват данъчно облекчение, независимо кога е сключен гражданският брак - преди или след договора за кредит. Скандално е според мен поведението на приходната администрация. Те си позволяват да дописват закона и то в ущърб на хората. Искам да припомня предния случай, когато шефът на НАП издаде едно указание, с което разшири задълженията на самоосигуряващите се лица, като им вмени плащането на допълнителни осигуровки в случаите, в които са управители на собствените си дружества. С което увеличи четири пъти тяхното социално осигуряване. Тогава в резултат на напрежението и заплахата от протести, той промени своето указание. Сега сме пред втори подобен случай, когато той тълкува закона в ущърб на данъчно задължените лица", каза Мая Монолова, депутат от Коалиция за България.
„Първо такъв текст в закона няма и тълкуването от страна на директора на НАП е неточно, защото един от принципите на правото е, че този, който издава законодателния акт, той е в правото си да тълкува този акт. Когато се създават условия за намаляване на приходите в бюджета, кръгът на лицата, които са данъчно задължени и плащат осигурителни вноски, се разширява с всякакви възможни средства, включително и с такъв тип указания. И от друга страна, се правят опити за намаляване на кръга на тези, които ползват права, като това с облекченията за млади семейства", обясни Хасан Адемов от ДПС.
Освен питане до финансовия министър, от опозицията смятат да внесат и промяна в Закона, за да е ясно че на данъчно облекчение ще имат право всички млади семейства, независимо от това дали първо са сключели брак и след това ипотечен кредит или обратното.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров заяви за Дарик, че приходната агенция стои зад своите указания и няма за цел да ограничава правото на хората. По думите на Бъчваров, ако има проблем с тълкуванието на закона, то той трябва да се отнесе към парламента, защото приетите от депутатите разпоредби не били достатъчно прецизни.
„Поддържаме становището си, но ако законодателят има идея, че текстът не е достатъчно прецизен, а то е видно, че той не е достатъчно ясно разписан - ако НС реши да коригира някои действащи нормативни актове, едно логично действие на законодателния орган е да приеме изменения на действащия закон. Работата на НАП каква е - имаме един действащ закон, за да изясним прилагането на закона указваме и на нашите служители и на един неограничен кръг хора как разбираме един несъвършен в същността си чл. 22 а", каза още Росен Бъчваров, който уточни, че ако има инициатива от страна на народни представители за обсъждане или промени в цитирания текст, свързан с облекченията за млади семейства, от НАП са готови да споделят експертното си мнение по приложението на тази разпоредба от закона.
Преди месец след остра реакция от малкия и среден бизнес НАП коригира свое спорно указание, което предвиждаше двойни осигуровки за управителите на малки фирми. Според първоначално издаденото указанието, което тълкуваше допълненията в Кодекса за социално осигуряване, собствениците на фирми трябваше да плащат осигуровки не само за основната дейност, която извършват, но и в случаите, когато са и управители на фирмата си, дори да нямат договор за управление и определено възнаграждение. |
|
|
Коментари ()