ЕС и ние
Меглена Кунева: “Българските потребители са най-недоволни, но заедно с това имаме най-ниска степен на оплаквания от целия ЕС” ПДФ Печат Е-поща
Написано от "Преди всички" - БНР, Агенция "Фокус"   
Четвъртък, 19 Март 2009 14:57
Европейският информационен център Europe Direct, който ще бъде открит днес в София, е с много информационни материали. Не бих препоръчала всички да четем всичко. Има няколко базисни неща, които трябва да знаем: какво представлява ЕП, какво може да реши ЕК и докъде се простират правомощията й. Това каза в предаването “Преди всички” на БНР Меглена Кунева, еврокомисар по защита на потребителите.
 
Тя допълни, че преди присъединяването на България делегацията на ЕС е била част от Генерална дирекция „Разширяване”, а след присъединяването делегацията на страната ни е част от Генерална дирекция „Комуникация”.
 
„Т.е. това е основната задача на представителството на ЕС – да предоставя информация и да направи ЕС по-близък”. Кунева заяви, че комисарите трябва да направят максималното, за да може важните теми да стават по-достъпни и допълни, че днешната й проява, съвместно с комисаря по храните и здравеопазването Андрула Василиу, е да се направи точно такава стъпка, тъй като в България е имало силен интерес към безопасността на храните. Според нея е нужно да бъде направено изследване относно информираността на потребителите за съдържанието в хранителните продукти; дали разчитат на българските продукти и дали когато се оплачат, някой им обръща внимание. Ако такова изследване се извърши от съответното министерство, то ще знае къде наистина са слабите места и къде силните и как да коригира политиката.
 
Кунева заяви, че в изследването си, което е направила за отношението на потребителите към стоките и услугите в страната, направено за целия ЕС, става ясно, че българските потребители са най-недоволни, но за сметка на това имаме най-ниска степен от целия ЕС на оплакване.
 
„Това е много силен сигнал към начина, по който се управлява у нас, допълни още еврокомисарят по защита правата на потребителите.

Коментари (0)

 
На 19 март преди 51 години се състои първото заседание на Европейския парламент ПДФ Печат Е-поща
Написано от Агенция "Фокус"   
Четвъртък, 19 Март 2009 00:00
Първото заседание на Европейския парламент в Страсбург се открива на тази дата преди 51 години (1958 г.).
 
Европейският парламент е орган на Европейския съюз. Състои се от 785 депутати, представители на 27-те страни членки, избрани чрез преки избори. Мандатът на Европейския парламент е 5 години. Първоначално възниква като Парламентарна асамблея на Европейската общност (1952 г.).
 
През януари 1973 г. страните от 6 стават 9, а депутатите – 198. През юни 1979 г. се провеждат първите всеобщи, преки избори за Европейски парламент. Вторите са през юни 1984 г., следващите – през юни 1989 г. и юни 1994 г.
 
През 1986 г. Европейският парламент и правителствата на страните членки подписват Единен европейски акт. Той въвежда реално законодателно сътрудничество между Европейския парламент и Съвета на Европейската общност.
 
Европейският парламент е единствената институция на Европейския съюз, която провежда открити заседания. Депутатите са организирани по политическа принадлежност (в 8 политически групи и "необвързани").
 
Ръководен орган на Европейския парламент е Бюрото на парламента, който се състои от президент и 14 вицепрезиденти, включително петима квестори със съвещателен глас. Депутатите са разпределени в 20 постоянни комисии. Европейският парламент защитава интересите на гражданите на Европа. Сесиите си провежда веднъж месечно в Страсбург.

Коментари (0)

Последна промяна ( Четвъртък, 19 Март 2009 16:18 )
 
ЕС започва дискусии относно европейските агенции ПДФ Печат Е-поща
Написано от Пресслужба на ЕК   
Сряда, 18 Март 2009 00:00
За първи път миналата седмица в Страсбург започнаха официални дискусии между Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз относно ролята и мястото на европейските агенции в ЕС. 
 
Заместник-председателят на Европейската комисия Маргот Валстрьом заяви „Агенциите играят важна роля в ЕС и са дали през годините ценен принос за ЕС. Но можем да внесем подобрения и за мен е радостен фактът, че за първи път и трите институции се съгласиха техни представители да седнат заедно и да постигнат консенсус по въпроса.“ 
   
Към момента съществуват 28 европейски агенции, разпръснати из различните държави-членки на ЕС.

Коментари (0)

Прочети още
 
Специален мониторинг ПДФ Печат Е-поща
Написано от EU Observer   
Четвъртък, 19 Февруари 2009 00:00
Членовете на комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент вероятно ще искат от Комисията през март да предостави последните данни за усвояването на еврофондове в България и Румъния.

“Останахме с впечатлението, че не сме били информирани коректно относно предприсъединителните фондове, изразходвани в България и Румъния”, заяви председателят на комисията по бюджетен контрол Херберт Бош.

Коментари (0)

Прочети още
 
Комисията по външни работи на ЕП обсъди важни въпроси от европейския дневен ред ПДФ Печат Е-поща
Написано от Administrator   
Петък, 23 Януари 2009 17:05

В периода 19-22 януари 2009 г. в Брюксел се проведоха редовни заседания на Комисията по външна политика на Европейския парламент. В рамките на дебатите бяха обсъдени множество въпроси, сред които от ключово значение за България са докладите, свързани с интеграцията в ЕС и напредъка на страните от балканския регион.

Коментари (0)

Последна промяна ( Петък, 20 Февруари 2009 12:30 )
Прочети още
 
Гласуването за Европейски парламент 2009 ще бъде между 4 и 7 юни ПДФ Печат Е-поща
Написано от www.vigenin.eu   
Петък, 16 Януари 2009 19:32

През юни 2009 г. българските граждани ще изберат своите представители в Европейския парламент, единствената европейска институция, чиито членове се избират чрез всеобщи преки избори. В момента България има 18 представители в ЕП. Ако Договорът от Лисабон не влезне в сила, в следващия парламент ще има 17 български евродепутати, съобщава днес пресслужбата на ЕП.

В следващите месеци Народното събрание на Република България трябва да приеме новия закон за избиране на членове на ЕП, който ще определи условията и реда за провеждане на европейските избори в България. Предстои да бъде определена и точната дата за изборите, която трябва да бъде между 4 и 7 юни 2009 г. България в момента има 18 представители в Европейския парламент. Тази цифра ще се запази, ако Договорът от Лисабон влезе в сила до провеждането на изборите. Ако в сила остане в момента действащият Договор от Ница, българските депутати в следващия Парламент ще бъдат 17. България проведе първите си европейски избори на 20 май 2007 г., като избирателната активност беше 29,22%. Изборите се проведоха по пропорционална система с национални листи на политически партии, коалиции и независими кандидати. Територията на страната представляваше един многомандатен избирателен район.

Коментари (0)

Последна промяна ( Петък, 20 Февруари 2009 12:30 )
 


Новини от ЦЕМИ


В Банкя се проведе първият семинар по проекта "България в ЕС и света" с участието на Любомир Кючуков и Кристиан Вигенин
На 14 и 15 се проведе първият от редица семинари, организирани от Центъра за европейски и международни изследвания съвместно с фондация Фридрих Еберт-България и Кристиан Вигенин, евродепутат и международен секретар на ВС на БСП.
Прочети още   
ЦЕМИ ще проведе семинар с участието на Ивайло Калфин и Кристиан Вигенин
Прочети още

Абонамент за новини




Кой е Online

В момента има 1 посетител в сайта