Специален мониторинг ПДФ Печат Е-поща
Написано от EU Observer   
Четвъртък, 19 Февруари 2009 00:00
Членовете на комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент вероятно ще искат от Комисията през март да предостави последните данни за усвояването на еврофондове в България и Румъния.

“Останахме с впечатлението, че не сме били информирани коректно относно предприсъединителните фондове, изразходвани в България и Румъния”, заяви председателят на комисията по бюджетен контрол Херберт Бош.

Неговата комисия е дискутирала няколко проектодоклада тази седмица като част от бюджетния анализ на ЕС за 2007 г., включително и документи на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и Сметната плата, които посочват голям брой нередности в двете най-нови членки на блока, които се присъединиха през 2007 г.

Според проектодоклада за защита на финансовите интереси на ЕС и борбата с измамите, “относно предприсъединителните фондове положението в България и Румъния е най-лошо”.

“Ще поискаме от Комисията да подготви тримесечни доклади за усвояването на еврофондовете в България и Румъния”, каза Бош, като добави, че тази инициатива ще бъде част от общ контрол над бюджета на ЕС от страна на Европейския парламент.

Предложението ще бъде гласувано в комисията следващия месец и ще бъде включено в бюджетния анализ за 2007 г., който ще бъде одобрен на пленарна сесия през април, каза той и подчерта, че има “голямо мнозинство”, което подкрепя тази идея, с изключение на депутатите от двете страни.

Друг проектодоклад, дискутиран тази седмица, бе посветен на предприсъединителното субсидиране на настоящи и потенциални кандидати от Западните Балкани. Херберт Бош каза, че той и неговите колеги са останали с впечатление за “дежа ву”, защото същите проблеми, които възникнаха в България и Румъния, сега се появяват отново.

“Ясно е, че България и Румъния бяха твърде слаби и бавни в подготовката за своето присъединяване, а имаше и много забавяния на проекти. В момента регистрираме същата слабост в други страни и не можем да позволим това да се случи отново, в противен случай ние трябва да спрем плащанията или поне да ги забавим”, каза той.

Миналата година ЕК замрази предприсъединителни фондове за България в размер на 500 млн. евро заради измами и корупция. През юни и за Румъния бе прекратено изплащането на 142 млн. евро помощи за земеделието поради нередности в системата за изплащания. Парите все още не са размразени.

Междувременно някои евродепутати вече призовават за по-строги санкции срещу двете страни, след като Европейската комисия в последните си доклади посочи, че Румъния изостава, а България не напредва в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

“Това не е първият път, в който двете страни получават подобни доклади. Смятам, че Парламентът трябва да даде ясен сигнал на Съвета и Комисията, че европейските институции ще бъдат много строги и стриктни към България и Румъния”, заявява португалският евродепутат Жозе Рибейро Кастро на пресконференция по повод стартирането на антикорупционна петиция.

“Ако двете страни, две години след присъединяването си, продължават да не се представят добре, ЕС трябва да даде силен сигнал, защото сега политическата реч е изразходвана спрямо България и Румъния”, каза евродепутатът.

Коментари (0)

 

Новини от ЦЕМИ


В Банкя се проведе първият семинар по проекта "България в ЕС и света" с участието на Любомир Кючуков и Кристиан Вигенин
На 14 и 15 се проведе първият от редица семинари, организирани от Центъра за европейски и международни изследвания съвместно с фондация Фридрих Еберт-България и Кристиан Вигенин, евродепутат и международен секретар на ВС на БСП.
Прочети още   
ЦЕМИ ще проведе семинар с участието на Ивайло Калфин и Кристиан Вигенин
Прочети още

Абонамент за новини




Кой е Online

В момента има 1 посетител в сайта